Vær barmhjertige, som jeres fader er barmhjertig (Lukas 6,36)
Jesus Kristus viser os, at vi har brug for barmhjertighed. Han siger: Døm ikke, så skal I ikke selv dømmes. Fordøm ikke, så skal I ikke fordømmes! Tilgiv, så skal I få tilgivelse. Giv, så skal der gives jer! Hvorfor ser du bjælken i din brors øje, men splinten i dit eget øje lægger du ikke mærke til. Hykler, tag først bjælken ud af dit eget øje.
Det rammer mig. Det rammer os. At have fået nok af et andet menneske, det kender vi til. At have svært ved at tilgive. At holde vor overflod for os selv og ikke give. At se splinten i den andens øje, men ikke lægge mærke til bjælken i vort eget!
Se, det er alt dette, som gør, at vi har brug for barmhjertighed. Ja, et offer! En stedfortræder. En, der tager dommen på sig og fordømmes for os. En, som på korset beder: ”Far, tilgiv dem!” En, som blev beskyldt for alt det, vi havde og har på samvittigheden. Han fik bjælken, ja to bjælker. Og de blev til et kors. Og der hang han for at vi kunne blive ofre for hans barmhjertighed.