Flodbølgen i Sydøst Asien har rystet mange mennesker, også da World Trade Center blev jævnet med jorden. Hvad er det for en Gud der tillader dette? Hvis man tager efter hvad vi ser, er vores konklusion, at det ikke er en Gud der elsker sine skabninger.
Gud han er den der styrer og regerer over alt. Han var den, der straffede Adam og Eva og han er den der kommer til jorden anden gang, for at dømme levende og døde.
Hvor ofte er det ikke at vi tror at vi kan klare os selv?
Men Jesus er den vi skylder at ære med alt hvad vi ejer.
Jesus er ligesom en vikar. For da vi ikke selv kunne leve efter Guds bud, gjorde han det i stedet og det gælder for os, som om at det er os der gør det.
Når vi tænker, hvordan sådan en Gud kan lade sådan nogle katastrofer, ramme hans egen elskede skabninger, så skal vi i stedet tænke, at vi faktisk slet ikke fortjent at leve overhovedet, det ødelagde vi for os selv, da Adam og Eva synede mod Gud, selvom Gud havde givet dem alt. Vi er nemlig alle syndere, men Guds kærlighed er så stor, at han gav sin egen søn til døden, for at vi kunne leve.
Katastrofen er af Guds vrede og det får os til at indse vores magtesløshed og får os også til at indse at vi ikke kan klare os uden Gud.
Amen!